Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Fern Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Clean lines and a cantilevered front make the Fern sofa a welcome addition to any home. With generous seating space from arm to arm, Fern provides plenty of roomy comfort for lounging, relaxing and entertaining. Round tapered legs positioned directly under the narrow track arms offer a distinctively modern architectural feel to spaces. Loose back cushions with a casual pleat design and the included knife-edge accent pillows complete the on-trend look of Fern.
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 40.64 |
| Carton Weight | 147 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 84 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.