Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Settle in for a relaxing evening in lounge seating built for two with the Rio Power Reclining Loveseat. Both people sitting can adjust the recline using a power control in either of the arms, dialing in their ideal level of comfort. With USB charging ports built into the controls, you won’t need to worry about getting up to charge devices. Plush divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported, while inset padded armrests take pressure off your forearms and help you unwind. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 204.000 lb |
| Product Weight | 204 lb |
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.