Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sink into the comfort of an ergonomic loveseat built for two with the Rio Power Reclining Loveseat with Power Headrests. Thanks to a power control in either of the arms, both people sitting can independently adjust the recline and headrests to suit their mood. And with USB charging ports in the controls, you don’t need to worry about your devices dying. Divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported, while inset padded armrests give you a place to rest your forearms and help you stay relaxed. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 228.000 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.