Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Walter Coal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Alluring modern style merges with motion technology in the Walter leather power reclining loveseat with console. Featuring thin, pad-over sloped track arms, square tapered legs, and flat seats, Walter mirrors the look of high-end stationary furniture. Relaxation can be fine-tuned with an adjustable recline, powered headrests, and extended footrests, while high, divided backs support shoulders. Conveniently store drinks and remotes within reach and charge devices with built-in ports. Upholstered in a high-quality, coal black leather, the Walter power reclining loveseat is designed for lasting beauty.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Walter |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 918-00 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 50.106 |
| Carton Weight | 326.000 lb |
| Product Weight | 326 lb |
| Weight | 326 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Walter |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.