Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Walter Coal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Alluring modern style merges with motion technology in the Walter leather power reclining loveseat with power headrests. Featuring thin, pad-over sloped track arms, square tapered legs, and flat seats, Walter mirrors the look of stationary furniture while providing all the comfort of motion seating. Relaxation for two can be fine-tuned with an adjustable recline, powered headrests and extended footrests, while high, divided backs support shoulders. Convenient built-in ports keep devices charged. Upholstered in a high-quality, coal black leather, the Walter power reclining loveseat is designed for lasting beauty.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Walter |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 918-00 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 41.585 |
| Carton Weight | 264.000 lb |
| Product Weight | 264 lb |
| Weight | 264 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 63 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Walter |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.