Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Rio Leather Power Recliner
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Kick back and relax in comfort and style with the Rio Power Recliner, available in our premium leather upholstery. To easily transition from sitting to reclining and find the perfect position for relaxation, use the power control conveniently placed in the arm. A USB charging port built in the control allows you to keep devices powered up and ready to for streaming. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers firmness and flexibility as you sit, you can be sure that the recliner will stay supportive for years to come. Additional comfort-enhancing features include plush divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar, and inset padded armrests that take pressure of your forearms for long periods of sitting. Choose from over 50 options of our premium leather which has a high-end look and is easy to maintain.
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.