Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Rio Leather Power Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get the personalized comfort of a powered recliner and the high-end look of leather with the Rio Power Recliner with Power Headrest. When you’re ready to relax, independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. We’ve also added a built-in USB charging port in the power control, so you never have to worry about your devices dying. Plush divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported. And inset padded arms have a refined look and take pressure off your forearms. Durability is guaranteed with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility as you sit and ensures a lifetime of comfort. Available in over 50 options of our premium leather, you can create a look that suits your style and will look great for years to come.
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 128 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.